Ostalo / Intervjui

O dječjoj prehrani

Anita Šupe: Dajte djeci maslac, pancetu i jaja- uključite mudrost, razum i znanost

Anita Šupe: Dajte djeci maslac, pancetu i jaja- uključite mudrost, razum i znanost

Odlučili smo pisati o prehrani, da vas potaknemo da vodite računa o sebi i svojim bližnjima. Tražimo ljude koji su nam bliski i s kojima dijelimo sličnosti, a koji su pozitivvni i uspješni u onom što rade

Jedna od njih je Anita Šupe- poznata nutricionistkinja, rodom iz Šibenika. U dogovoru s Anitom, svako malo ćemo vam napisati nešto drugo, da zajedno učimo i brinemo o sebi. Njena knjiga „Istine i laži o hrani" me se jako dojmila, kao i blog koji sam dugo proučavala, no bila sam skeptična dok je nisam upoznala „licem u lice".  Zato sada, ovo što pišem i prenosim- prenosim provjereno.

Oduševila me logičnošću, jednostavnošću i otvorenošću. Veliki trud je iza nje u pomaganju ljudima, te u pokušavanju otklanjanja nekih starih obrazaca i uvjerenja o prehrani koji nam ne nose baš dobro.

Nadam se da će vam koristiti informacije. Očekujemo Anitu i u našem gradu, što i uvijek  pokažemo velikim interesom za njene posjete i susrete. Započet ću tekstove s najmlađima, a i njenom zadnjom knjigom koju je izdala „Velika knjiga o prehrani i njezi djece."

Knjiga razmatra različite pristupe u prehrani, njezi i odgoju djece, te nudi recentne znanstvene informacije koje potvrđuju vrijednost i važnost povratka prirodnom uzgoju, prirodnoj, industrijski neprerađenoj prehrani i netoksičnim načinima tretiranja bolesti. Na tragu toga- s njom smo i razgovarali. 

Prije svega da predstavim Anitu: 

Anita Šupe, nutricionistkinja iz Šibenika, diplomirala je na Geteborškom sveučilištu u Švedskoj gdje je živjela 10 godina. Pionirka je Paleo i LCHF modela prehrane u Hrvatskoj i autorica popularnih knjiga "Istine i laži o hrani" i "Prva hrvatska LCHF kuharica".

Za razliku od većine nutricionista, Anita ne podržava službeno prihvaćene zastarjele prehrambene smjernice, te smatra da se stručnjaci trebaju neprekidno dodatno usavršavati i samostalno educirati prateći novija saznanja. 

Sa svojim popularnim knjigama i blogom kojeg vodi od 2010. god., kao i neumornim gostovanjima, predavanjima i promocijama u cilju edukacije, Anita je u našim krajevima pokrenula pravu malu prehrambenu revoluciju za povratak prirodnom izvornom načinu prehrane. 2013. godine se s obitelji iz Švedske vraća u rodni Šibenik gdje osniva izdavačku kuću Tragom, kroz koju djeluje kao autor, edukator i izdavač. 

Zamolila sam je da nam kaže korisne savjete o prehrani djece, evo što nam je Anita rekla: 

Većina roditelja tvrde da djecu hrane zdravo jer "već svi vrapci na grani znaju što je zdrava hrana". Nažalost, ovaj izraz "zdravo" se zloupotrebljava, možda i više nego bilo koji drugi. Potrebno je zastati i preispitati neke općeprihvaćene tvrdnje i smjernice. Previše smo se prepustili struji i slijepo vjerujemo u informacije koje dobivamo preko medija, a zaboravili smo tradicionalne mudrosti koje su se generacijama čuvale i prenosile na slijedeće naraštaje.

Mnoge tradicionalne namirnice, neophodne za pravilan rast i razvoj djece, neopravdano se smatraju nezdravima. Možda se sjećamo neke hrane iz djetinjstva, koju su nam pripremale naše bake, a koja je odavno isčezla iz naših kuhinja. Zabaione - šato od tučenih sirovih jaja, domaće punomasno mlijeko, pravi maslac, prženu jetricu, masnu kokošju juhu i svinjsku mast na kruhu - zamijenile su pahuljice, krafne, sojino mlijeko, margarin, industrijska pašteta, juha iz vrećice i nutela.

Čini nam se da smo kao društvo napredovali, jer imamo automobile s kojima se možemo odvesti u supermarkete koji su prepuni razne hrane, jer imamo internet na kojem možemo pročitati što god hoćemo i jer imamo stručnjake za koje vjerujemo da će nam dati prave savjete kako hraniti našu djecu. Ali u svemu tome smo nazadovali, jer smo zaboravili misliti svojom glavom i postali poslušni konzumenti bez osobnog mišljenja. Zaboravili smo da se sve općeprihvaćene tvrdnje mogu i trebaju preispitivati, pa i naše navike u skladu s tim mijenjati.

Danas postoji dovoljno dokaza da je industrijska procesirana hrana prepuna toksičnih i štetnih sastojaka, pa ako djeci dajemo sve ono što je dostupno na tržištu hrane, mi ih doslovno trujemo. Zbog pogrešnih informacija s kojima smo bombardirani, ali i zbog vlastitog komoditeta, djeci ne dajemo nutritivno bogatu hranu koja sadrži građevinski materijal potreban za njihov pravilan rast i razvoj.

Bojimo se masnoća, kolesterola, iznutrica, mesa, jaja, morskih plodova, punomasnih mliječnih proizvoda, orašastih plodova - svega onoga što je priroda dizajnirala kao ljudsku hranu, a ne bojimo se djeci dati hrenovku u tijestu, čips, kekse i gumene bombone. Ne treba se onda čuditi što je sve više raznih bolesti, što djeca pate od alergija, astme, atopijskog dermatitisa, iskrivljenih čeljusti i zubi, poremećaja ponašanja, crijevnih bolesti, debljine, pa čak i autoimunih bolesti i dijabetesa već u ranoj dobi. Kako će ta djeca rasti i pravilno se razvijati, ako ih pravilno ne hranimo? Zar će potrebne nutrijente dobiti iz čokolina, nutele ili pereca?

Da skratim priču: trebamo se samostalno educirati po pitanju pravilne prehrane za našu djecu. Ne možemo vjerovati da će mediji, plaćeni stručnjaci i prehrambena industrija bolje znati od nas što je zaista zdravo i potrebno našoj djeci.

Principi zdrave prehrane za optimalan rast i razvoj djece temelje se na tradicionalnim mudrostima, zdravom razumu i modernoj znanosti.

Zahvalni smo kao portal i kao grad  jer se Anita odlučila davati nam svoje korisne informacije. Educirajmo se zajedno!

Osim na njezinoj popularnoj Facebook stranici, možete ju pratiti i na web stranici Tragom - Znanjem do zdravlja te na blogu Istine i laži o hrani .


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.