Košarka, NBA liga

Kobe Bryant zabio 61 u Madison Square Gardenu

Bryant je iz igre gađao 19-31, a s crte za slobodna bacanja je ubacio svih 20 lopti koje je izvodio

Kobe Bryant ubacio je 61 poen u gostujućoj pobjedi LA Lakersa nad New York Knicksima 126 – 117, čime je oborio rekord Madison Square Gardena po broju koševa.

Bryant je u briljantnoj partiji prvo oborio rekord Michaela Jordana koji je 1995. godine zabio 55 koševa u postojećoj zgradi MSG-a, poznatoj pod nazivom ''Garden IV'', kada je 3 minute i 56 sekundi prije kraja utakmice pogodio dva slobodna bacanja, a potom je s još dva pogođena šuta premašio i Bernarda Kinga koji je na Božić 1984. postigao 60 poena u Madison Square Gardenu.

Oduševio je njujoršku publiku koja mu je, dakako, većim dijelom utakmice zviždala, ali mu je na kraju i priredila ovacije skandirajući :''MPV''. Kako i ne bi! Bryant je iz igre gađao 19-31, a s crte za slobodna bacanja je ubacio svih 20 lopti koje je izvodio!

- Ova dvorana je nešto posebno, posljednja koja je sačuvala uspomene na sve velikane ovog sporta. Posebno mi je drago što sam dobio pozitivnu reakciju navijača Knicksa. Oni su dobri poznavatelji košarke. Navijaju žestoko protiv vas cijelu utakmicu, ali vas znaju i nagraditi. Posebno je dobar osjećaj kada vam protivnički navijači odaju priznanje ovacijama – komentirao je Bryant.

Bila je ovo prva utakmica koju se LA Lakersi igrali bez svog 21-godišnjeg centra Andrewa Bynuma, koji će zbog puknuća srednjeg križnog ligamenta u desnom koljenu propustiti između 8 i 12 tjedana. A to znači, možda i cijeli ostatak regularnog dijela NBA sezone. Pau Gasol ubacio je 31 koš za Lakerse uz 14 skokova. Knickse su predvodili Al Harrington s 24 poena i David Lee s 22, uz 12 skokova.

Portland je u gostima svladao New Orleans 97-89, te ubilježio petu uzastopnu pobjedu. No, nije trebalo tako biti. Može se reći da je najveći krivac za poraz Hornetsa ozljeda desne prepone njihovog braniča Chrisa Paula u trećoj četvrtini. U tom trenutku je domaćin vodio sa 17 koševa razlike, 72-55, ali su Blazersi iskoristili nedaću svojih suparnika, te su serijom 26-7 preokrenuli utakmicu u svoju korist. Predvodio ih je Jerryd Bayless sa 19 koševa. Kod domaćina je David West ubacio 25 koševa, a Predrag Stojaković 18. Chris Paul je do ozljede imao 12 poena i 13 asistencija. Nakon njegove ozljede, Hornetsi su iz igre ubacili samo 5 od 21 lopte.

Dirk Nowitzki ubacio je 29 koševa u gostujućoj pobjedi Dallasa protiv Orlanda 105-95. Jason Terry dodao je 23 poena za Maverickse, kojima je to bila treća uzastopna pobjeda. Baš takav niz, tri pobjede zaredom, imao je i Orlando prije ovog sureta, u kojem je Dwight Howard postigao 35 koševa uz 11 asistencija. No, poraz nije bio najlošija vijest večeri za Magic. Njima se, naime, u trećoj četvrtini ozlijedio All-Star šuter Jameer Nelson, iščašenje desnog ramena. Tek će pregled magnetskom rezonancom otkriti težinu ozljede.

San Antonio je u produžetku pobijedio domaći Golden State 110-105. Spursi su u posljednjoj četvrtini nadoknadili 12 koševa zaostatka, a predvodili su ih Tim Duncan i Manu Ginobili. Obojica su ubacili po 32 poena, i jedan i drugi najviše ove sezone. Duncan je imao i 15 skokova za svoj 30. ''double-double'' sezone. Stephen Jackson je kod Warriorsa ubacio 33 koša, što mu je, kao i Duncanu i Ginobiliju, ovosezonski rekord. Golden State je u ovoj utakmici propustio priliku pobijediti u svojoj dvorani Spurse treći puta zaredom, što im je zadnji puta uspjelo prije 21 godinu.

Valja spomenuti i pobjedu Memphisa u gostima kod Washingtona 113-97, budući da su Grizzliesi tim uspjehom prekinuli niz od 12 poraza. Novak O.J. Mayo ubacio je kod Memphisa 33 koša, njegov rekord NBA karijere. Kod domaćina je najbolji bio Antawn Jamison s 29 koševa i 13 skokova.

NBA liga, ponedjeljak:

Washington – Memphis 97-113 (Jamison 29 p, 13 s / Mayo 33 p)

Miami – LA Clippers 119 – 95 (Wade 32 p, 9 a / Randolph 21 p)

New York – LA Lakers 117-126 (Lee 22 p, 12 s / Bryant 61 p)

New Orleans – Portland 89-97 (West 25 p, 8 s / Bayless 19 p)

Phoenix – Sacramento 129-81 (Richardson 24 p / Salmons 19 p)

Utah – Charlotte 105-86 (Okur 22 p / Felton 16 p)

Golden State – San Antonio 105 -110, produžetak (Jackson 33 p, 11 a / Duncan 32 p, 15 s, Ginobili 32 p)

Orlando – Dallas 95-105 (Howard 35 p, 11 s / Nowitzki 29 p)