formula 1

VN Austrije: Bottas slavio ispred Vettela u neizvjesnoj završnici

AP Images

Valtteri Bottas pobjednik je VN Austrije nakon uzbudljive završnice i okršaja sa Sebastianom Vettelom u Ferrariju dok Lewis Hamilton u posljednjim krugovima nije uspio prestići Ricciarda koji je završio na postolju.

Bottas je fantastično startao i odjurio u prvoj dionici utrke, a Vettel je sumnjao na njegov start koji je bio izuzetan, ali i ispravan jer je na svjetla reagirao za 0.2 sekunde i do 200 km/h stigao za samo 4.6 sekundi.

Finac je izdržao kasni pritisak četverostrukog svjetskog prvaka i došao do druge pobjede u sezoni i 35 bodova zaostatka za vodećim Vettelom čime se istaknuo kao potencijalni kandidat za naslov prvaka i Mercedesova prevaga u borbi za konstruktorski naslov.

Lewis Hamilton uspio je ograničiti štetu četvrtim mjestom s kojim je Vettel povećao svoju prednost u borbi za naslov za 20 bodova, a Mercedes vodi s 33 bodova više od Ferrarija.

Ricciardo je vozio fantastično cijelu utrku i ograničio Hamiltona na samo jedan pravi napad koji je obranio kasnim kočenjem za četvrti zavoj, na kraju druge DRS zone.

Kimi Raikkonen završio je peti s 20 sekundi zaostatka za pobjednikom, a Grosjean je u Haasu bio sjajan šesti nakon nakon što se Kvyat kasnim kočenjem na startu zabio u Alonsa koji je onda eliminirao Verstappena, za što je Rus kažnjen prolaskom kroz boks.

Prvi vozači koji su kasnili više od kruga za pobjednikom su Perez i Ocon koji su završili sedmi i osmi i učvrstili Force Indijino četvrto mjesto u poretku, a Williams je u utrci puno bolje funkcionirao nego u kvalifikacijama te su Massa i Stroll završili deveti i deseti.

Svi vozači bili su na strategiji jednoga ulaska u boks, a Bottas je odvozio vrlo dugu prvu dionicu na ultrasoft gumama od čak 41 krug. To ga je stajalo smanjenja prednosti ispred Vettela koji je ranije prešao na novi supersoft i njegovu prednost smanjio na 2.5 sekundi.

Iako je Vettel u posljednjim krugovima bio manje od sekunde iza Bottasa, nije ga uspio napasti i završio je drugi. Za njega najvažnije, povećao je prednost ispred Hamiltona na 20 bodova.

Ricciardo je sjajnim prvim krugom postavio temelje za peto uzastopno pobjedničko postolje, niz koji je započeo u Španjolskoj. Red Bullov vozač prestigao je Raikkonena u prvom krugu koji je nakon toga pao iza Grosjeana kojeg je prešao za dva kruga.

Najduže na stazi u prvoj dionici ostao je upravo Raikkonen koji je u boks ušao u 44. krugu i na novim supersoft gumama počeo nizati brze krugove. Ali duža prva dionica nije mu omogućila da sustigne Hamiltona koji je završio 13 sekundi ispred njega.

Iduća utrka vozi se za tjedan dana na engleskom Silverstoneu gdje je na rasporedu VN Velike Britanije, piše MaxF1.