Plivanje SP Budimpešta

SP plivanje: Svjetski rekordi Petyja, Masse i King

Tijekom poslijepodnevnog dijela programa trećeg dana plivačkih natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti postavljena su tri svjetska rekorda

Britanac Adam Peaty u polufinalu je na 50 metara prsno s vremenom 25.95 sekundi postao prvi čovjek koji je uspio tu dionicu svladati za manje od 26 sekundi, Kanađanka Kylie Masse je u finalu na 100 metara leđno do zlata stigla s vremenom 58.10 sekundi, dok je Amerikanka Lilly King postala svjetska prvakinja na 100 metara prsno sa 1:04.13 minuta.

Peaty (22) je u utorak dva puta popravljao vlastiti svjetski rekord na 50m prsno, u jutarnjim je kvalifikacijama plivao 26.10 čime je za 32 stotinke popravio dosadašnji rekord kojeg je postavio 2015. na SP u Kazanu, da bi u popodnevnom polufinalu granicu spustio na 25.95. Priliku za postavljanje novog rekorda Peaty će imati u srijedu kada je na programu finale. Peaty je u Budimpešti već osvojio naslov prvaka 100m prsno, na prošlom SP u Kazanu osvojio je tri zlatne medalje (na 50 i 100 metara prsno te u štafeti 4x100m mješovito), dok je na OI u Riju 2016. bio zlatni na 100m prsno i srebrni na 4x100m mješovito.

Masse (21) je u finalu utrke na 100m leđno za dvije stotinke popravila osam godina stari rekord Britanke Gemme Spofforth i uvjerljivo slavila ispred srebrne Amerikanke Kathleen Baker (58.58) i brončane Australke Emily Seebohm (58.59). Baker je bila srebrna u ovoj disciplini i na prošlogodišnjim OI u Rio de Janeiru, dok je Seebohm branila naslov svjetske prvakinje osvojen prije dvije godine u Kazanu.

King (20) je naslovu olimpijske pobjednice na 100m prsno u Budimpešti dodala i svjetski naslov te svjetski rekord. Ona je u finalu za 22 stotinke nadmašila četiri godine star rekord Litvanke Rute Meilutyte i tako za 90 stotinki pobijedila srebrnu sunarodnjakinju Katie Meili (1:05.03), dok je braniteljica naslova iz Kazana otprije dvije godine, Ruskinja Julija Jefimova osvojila broncu sa 1:05.05.

Kinez Sun Yang (25) je stigao do svog devetog zlata sa svjetskih prvenstava u karijeri, a drugog u Budimpešti slavljem u utrci na 200m slobodno. Specijalist za duge pruge Yang, koji je svih osam dosadašnjih zlata osvojio na dionicama od 400 metara ili dužim, do zlata na 200m je stigao odličnim finišem u kojem je na cilj stigao s vremenom 1:44.39 minuta. Yang je u nedjelju u Budimpešti slavio i na 400m slobodno, dok je prije dvije godine u Kazanu na 200m slobodno bio srebrni. Srebro je osvojio Amerikanac Townley Haas (1:45.04), a broncu Rus Aleksandr Krasnih (1:45.23). Branitelj naslova, Britanac James Guy, koji je u polufinalu imao drugi rezultat, na kraju je bio peti sa 1:45.36.

Amerikanka Katie Ledecky (20) nastavila je dominirati dugoprugaškim utrkama kao što je to slučaj još od 2013. godine. Ona je do trećeg uzastopnog svjetskog zlata na 1500m slobodno stigla s vremenom od 15:31.82 minuta, čak 19.07 sekundi ispred srebrne Španjolke Mireie Belmonte, dok je broncu osvojila Talijanka Simona Quadarella sa 15:53.86. Za Ledecky ovo je već 12. zlato sa svjetskih prvenstava u karijeri, a treće u Budimpešti, u nedjelju je bila najbolja na 400m slobodno, a bila je i članica američke štafete na 4x100m slobodno.

Vrlo je zanimljivo bilo i u finalu plivača na 100m leđno u kojemu je 21-godišnji Kinez Xu Jiayu s vremenom 52.44 sekunde pobijedio posljednja dva olimpijska pobjednika u ovoj disciplini, Amerikance Matta Greversa (52.48) i Ryana Murphyja (52.59). Grevers je osvojio zlato u Londonu 2012., a Murphy u Riju lani.