Eurobasket 2017

Košarkaši Slovenije, predvođeni sjajnim Dragičem, osvojili naslov europskih prvaka

FIBA

Košarkaši Slovenije osvojili su naslov europskih prvaka nakon što su u nedjelju u Istanbulu u finalu Eurobasketa pobijedili Srbiju s 93-85 (20-22, 36-25, 15-20, 22-18). To je prva medalja za Sloveniju na europskim prvenstvima, i odmah zlatna

Prvi su do osjetne razlike došli Slovenci koji su u drugoj četvrtini otišli na 11 koševa prednosti (41-30). Slovenci su držali komotnu prednost sve do polovice treće četvrtine, kada se ozlijedio Luka Dončić, uz Gorana Dragiča, najbolji igrač Slovenije.

Nakon toga Srbija je uhvatila priključak i u zadnju dionicu je ušla s minusom od četiri koša (67-71), a 4:50 minute prije kraja susreta Srbija je prvi puta povela nakon dugo vremena (78-77).

U završnici susreta zbog bolova na slovenskoj klupi je ostao i Gorana Dragič. No, tada se ukazao Klemen Prepelič koji se prometnuo u junaka, te je donio Sloveniji zlato.

Kod Slovenije Prepelič je upisao 21 koš, 4 skoka i 3 asistencije, dok je Goran Dragič ubacio 35 poena, a Anthony Randolph dodao je 11 koševa. U redovima Srbije najbolji je bio Bogdan Bogdanović s 22 koša, a Milan Mačvan ubacio je 18.

Košarkaši Španjolske osvojili su broncu nakon što su u susretu za 3. mjesto pobijedili Rusiju s 93-85 (45-28).