Košarka, A-1 liga

Glavinić i Križevčani na startu šokirali Zadrane

Kao i protiv Jazina bezglavo odigrana posljednja četzvrtina razlog poraza

Košarkaši Zadra poraženi su prvom kolu A-1 lige u Križevcima od istoimene momčadi rezultatom 78-76 košem najboljeg domaćeg igrača Glavinića 15 sekundi prije kraja. Iako su početkom posljednje dionice imali vodstvo od 10 poena razlike, Zadrani su ponovo očajno odigrali završnicu i na koncu morali priznati debitantima u ligi da su bolji.

Križevčani su započeli susret odlično i nošeni bučnim navijačima vrlo brzo koševima Buve i veterana Čolaka poveli 8-0 Prve zadarske poene zabija Kaštropil, ali domaći nastavljaju odlično i vrlo brzo smušenim Zadranima odlaze na velikih +9, 14-5. Zadnika mijenja Delaš, izgubljenog Vrbanca Batur  i preko raspoloženog Ivanova kojii serijom bacanja i koševima Delaša dovodi Zadrane na 14-13, a Batur opet s linije bacanja dovodi goste u prvo vodstvo 14-15. Na mali odmor Zadrane odlaze minimalnim vodstvom 17-19.

Koševima Ivanova i Tončinića Zadrani početkom druge dionice odlaze na dotad najvećih 17-23, ali Grgat košem i datnim bacanjem te Žitko tricom i s dva bacanja izjednačuju na 25-25. U igru se vraća probuđeni Zadnik koji zabija i razigrava svoju ekipu te vraća Zadar u vodstvo 32-37. Žitko vraća domaće na -2, a Zadnik i Ivanov  postavljaju konačnih 38-41 nakon prvog poluvremena.

Zadrani nisu uspjeli napraviti veću razliku iako su nadskakali domaćina, međutim previše je bilo promašaja i izgubljenih lopti u čemu je prednjačio Vrbac sa užasnim 0/7 šutom iz igre i 5 izgubljenih lopti.

Početak treće dionice potpuno je pripao Zadranima. Prvo je Zadnik položio, a nakon koša Grgata ukazuje se napokon i Vrbanc prvom tricom. Seriju 8-0 Zadra nastavlja Radić jednim bacanjem, da bi se Vrbanc nadovezao polaganjem i zakucavanjem za 42-51 u 24. minuti. Od 10 Zadrovih poena na početku treće četvrtine 9 je zabio Vrbanc i pokazao zašto je doveden. Kod domaćih budi se Svoboda i sa tricom i dva polaganja drži domaće na pristojnih -8, ali tada Vrbanc zabija tricu i dodatnim bacanjem dovodi goste na velikih +12, 49-61. Koševima Buve, Čolaka i Glavinića Križevčani se ponovo približavaju na -6, 55-61 a Buva zaključuje četvrtinu s dva bacanja i polaganjem za konačnih 60-64 u posljednoj minuti treće dionice. Opuštanje Zadrana u posljednjim minutama vratilo je domaće u utakmicu i slijedi najvjerojatnije neizvjesna završnica.

Zadrani opet odlično otvaraju i koševima Zadnika, Delaša i Ivanova brzo bježe na +10, 60-70 i Bujan mora uzeti minutu odmora. Slijedi nekoliko minuta rastrzane igre s obje strane, a sušu prekida Glavinić polaganjem, na što odmah uzvraća Tončinić. Glavinić zabija dva bacanja nakon faula Zadnika, a Grgat polaže za 66-72 u 35. minuti i Pipan uzima minutu odmora.  Vrbanc  zabija svoj 17. poen, a Grgat uzvaća jednim pogođenim bacanjem.  Hrkač na desetu Glavinićevu asistenciju zabija za 68-74, a u sljedećem napadu Zadra, veteran Grgat radi peti prekršaj na Tončiniću.

Međutim u nastavku napada Zadnik gubi loptu i Žitko vraća domaće na -3, 71-74. Ivanov s jedne i Svoboda s druge održavaju razliku, da bi Hrkač tricom u 39. minuti izjednačio na 76-76. Zadnik radi svoj četvrti faul na Žitku, a najbolji domaći igrač Glavinić svojim destim košem dovodi domaće do pobjede i konačnih 78-76 15 sekundi do kraja utakmice. Nakon minute odmora Zadra Vrbanc je promašio tricu za pobjedu Zadra i bodovi su ostali kod debitanta u ligi.

Križevčane je predvodio izvrsni Glavinić sa 10 poena, 11 asistencija i 6 skokova, odličan doprinos su dali veterani Čolak s 12, Grgat s 11, Svoboda je dodao 11 a Buva 10 koševa. Kod Zadra 17 koševa (15 u trećoj četvrtinoi) zabio je Vrbanc ali uz očajan šut (6/20). Ivanov je bio najbolji s 15 poena i 8 skokova, Zadnik je dodao 14, ali je izgbio 4 lopte od čega dvije ključne u završnici a solidno je odigrao i Radić s 8 poena i 6 skokova. Batur je odigrao samo pet minuta bez većeg učinka.

KK Križevci - KK Zadar 78-76 (17-19, 21-22, 22-23, 18-12)

KK Križevci: Glavinić 10 (11 as, 6 sk), Gligora 4, Sertić, Čušek 1, Žitko 11, Svoboda , Hrkač 5, Jurlina 3, Zrnić, Buva 10, Čolak 12, Grgat 11

KK Zadar: Delaš 8, Batur 2, Brnas, Ramljak 3, Radić 8, Šango, Vrbanc 17, Ivanov 15 (8 sk), Tončinić 7, Kaštropil 2, Zadnik 14, Vlaić